Legislatíva EU

Európska batériová akadémia

Európska batériová akadémia (EBA), známa aj ako EBA 250, je iniciatíva Európskej komisie, ktorá sa zaoberá rozvojom a posilnením európskeho priemyslu v oblasti batérií.

Stručný prehľad o EBA 250

Cieľ: EBA 250 má za cieľ vytvoriť silný a konkurencieschopný európsky priemysel v oblasti batérií. Odhaduje sa, že ročný trh s batériami bude od roku 2025 dosahovať hodnotu 250 miliárd eur .

Členstvo: EBA 250 je komunita, ktorá spája viac ako 800 priemyselných a inovačných aktérov z rôznych oblastí, od ťažby po recykláciu. Títo členovia majú spoločný cieľ vybudovať silný európsky priemysel v oblasti batérií .

EBA Akadémia: EBA 250 spolupracuje s členmi EBA250 na identifikácii a rámci hlavných požiadaviek na zručnosti v celej európskej batériovej hodnotovej reťazci. EBA Akadémia je iniciatívou, ktorá sa zameriava na vzdelávanie a odbornú prípravu pracovníkov v oblasti batérií. Cieľom je zabezpečiť, aby sa do roku 2025 mohlo odborne pripraviť a preškoliť približne 160 000 pracovníkov ročne na celom kontinente .

Spolupráca: EBA 250 spolupracuje s viacerými partnermi, vrátane Fraunhofer a Albatts, na identifikácii ďalších nedostatkov v kľúčových zručnostiach a kompetenciách v rýchlo sa meniacom európskom prostredí pre batérie a elektrifikáciu. Na základe týchto poznatkov vyvíja a produkuje vzdelávacie programy a obsah na riešenie týchto nedostatkov

Akcie: EBA 250 realizuje projekty a akcie s cieľom zabezpečiť konkurencieschopnosť, udržateľnosť a významný dopad na európsky batériový priemysel. Tieto akcie sú zamerané na konkrétne ciele a investície .

Podpora EIT InnoEnergy: EBA 250 je spravovaná spoločnosťou EIT InnoEnergy, ktorá je inovačným motorom pre udržateľnú energiu v celej Európe.EIT InnoEnergy podporuje EBA250 aktivitami, ako sú vzdelávacie workshopy a stretnutia pre kľúčových zainteresovaných strán v celej hodnotovej reťazci

SKEBA
PRÁVNE PREDPISY A SMERNICE EU

V rámci EU je vytvorený podporný regulačný rámec s cieľom urýchliť prechod na udržateľný a odolný európsky hodnotový reťazec batérií – od domácej výroby surovín až po recykláciu. Batérie, kľúčová technológia pri zelenej a digitálnej transformácii, sú preto stredobodom tvorby politík EÚ.

Prehľad politických iniciatív a nástrojov EÚ súvisiacich s hodnotovým reťazcom batérií:

  • o Európska zelená dohoda o dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050, znížení emisií z dopravy o 90 % do roku 2050 a pomoci spoločnostiam stať sa svetovými lídrami v oblasti čistých výrobkov a technológií.
  • o Európska priemyselná stratégia, ktorej cieľom je zachovať EÚ ako globálne centrum pre automobilový priemysel a uskladňovanie energie, inovácie a konkurencieschopnosti; posilniť odolnosť a strategickú autonómiu Európy v kritických priemyselných odvetviach a podporiť vytváranie a udržanie kvalifikovaných pracovných miest v EÚ.
  • o Strategický akčný plán EÚ pre batérie posúva Európu na pevnú cestu k vedúcemu postaveniu v kľúčovom odvetví budúcnosti, podpore zamestnanosti a rastu v obehovom hospodárstve a zároveň zabezpečuje čistú mobilitu a lepšie životné prostredie a kvalitu života občanov EÚ. Bol vypracovaný v úzkej konzultácii so zainteresovanými stranami vrátane priemyslu a členských štátov v rámci „Európskej aliancie pre batérie“ a vychádza z prístupu vedeného priemyslom, v rámci ktorého samotné priemyselné subjekty EÚ prijali cielené opatrenia a začínajú ich vykonávať.
  • o Akčný plán pre obehové hospodárstvo s iniciatívami počas celého životného cyklu výrobkov. Zameriava sa na to, ako sú výrobky navrhnuté, podporuje procesy obehového hospodárstva, podnecuje udržateľnú spotrebu a jeho cieľom je zabezpečiť, aby sa predchádzalo vzniku odpadu a aby sa použité zdroje udržali v hospodárstve EÚ čo najdlhšie.
  • o Nariadenie EÚ o batériách, nový právny predpis prijatý v júli 2023, ktorým sa zavádzajú ambície EÚ v oblasti obehového hospodárstva a nulového znečistenia a posilňuje sa strategická autonómia EÚ. Tým sa minimalizuje vplyv tohto exponenciálneho rastu na životné prostredie vzhľadom na nové sociálno-ekonomické podmienky, technologický vývoj, trhy a používanie batérií.
  • o Stratégia mobility, ktorá poskytuje rôzne politiky na podporu mobility s nulovými emisiami.
  • o Balík Fit for 55 s návrhmi na zníženie emisií aspoň o 55 % do konca tohto desaťročia. V právnych predpisoch „Fit for 55“ sa EÚ nasmeruje na cestu k dosiahnutiu jej cieľov
  • v oblasti klímy do roku 2030 spravodlivým, nákladovo efektívnym a konkurencieschopným spôsobom.
  • o V európskom právnom predpise v oblasti klímy sa stanovuje strednodobý cieľ znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Cieľom tohto právneho predpisu je zabezpečiť, aby všetky politiky EÚ prispievali k tomuto cieľu a aby všetky odvetvia hospodárstva a spoločnosti plnili svoju úlohu.
  • o Dočasný krízový a prechodný rámec uvoľnenie usmernení o štátnej pomoci, možnosť vyrovnať zahraničnú pomoc, ak existuje riziko odchodu spoločnosti z EÚ z EÚ.
  • o Zákon o kritických surovinách rieši zraniteľné miesta dodávateľského reťazca cieľmi pre domácu výrobu a diverzifikované dodávateľské reťazce vrátane referenčných hodnôt do roku 2030, vymedzenia strategických projektov a zvýšeného zberu odpadových produktov.
  • o Európska stratégia hospodárskej bezpečnosti, návrh nového nariadenia o zriadení platformy strategických technológií pre Európu („STEP“).
  • o Zákon o priemysle s nulovou čistou bilanciou zjednodušuje regulačný rámec a povoľuje technológie s nulovou čistou bilanciou vrátane cieľov pre priemyselnú kapacitu čistých technológií.
  • o REPowerEU pomôže EÚ šetriť energiou, vyrábať čistú energiu a diverzifikovať jej zdroje energie.