Štatút združenia SKEBA

Štatút

združenia SKEBA

Vzhľadom  na:

  • záujmy a ciele v Slovenskej republike, spustiť a postupne zvyšovať úroveň školiaceho a vzdelávacieho programu zameraného na akumulátory prostredníctvom vytvorenia jednotného rámca v oblasti zručností zamestnancov v priemysle v kritickom horizonte a urýchliť odbornú prípravu, stredoškolské a vysokoškolské vzdelávanie, fundovanosť pracovníkov a absolventov lokalizovaním existujúcich a budúcich poznatkov a sprístupniť ich praxi v sektore akumulátorov a elektromobility v celom hodnotovom reťazci,
  • založenie a pôsobenie Knowledge and Innovation Community (ďalej len „KIC“) InnoEnergy SE so sídlom v Eindhovene („InnoEnergy“), ktorú založili európske subjekty a organizácie, ako celoeurópsku sieť obchodných, akademických a výskumných partnerov s cieľom nadviazať a upevňovať spoluprácu v oblasti výmeny skúsenosti, informácií, nápadov, zdrojov a zručností a to v záujme dosiahnutia plne udržateľného energetického priemyslu EU,

Činnosťou združenia sa  má  skvalitniť a urýchliť  odborná príprava, stredoškolské a vysokoškolské vzdelávanie,  fundovanosť pracovníkov a absolventov tým, že pomôže lokalizovať existujúce a budúce poznatky a sprístupní ich praxi. Umožní využiť disponibilné prostriedky na lokalizáciu a realizáciu školiacich kurzov pokrývajúcich príslušné oblasti odborných znalostí, vedomostí a zručností, ktoré si vyžadujú sektory akumulátorov a elektromobility v celom hodnotovom reťazci. Tiež šíriť, alebo rozširovať povedomie/poznatky o elektrifikácii priemyslu/elektromobilite/akumulátoroch/energetickej udržateľnosti v spoločnosti aj pre širokú verejnosť.

Článok I.

Názov, právne postavenie, pôsobnosť a sídlo združenia

  1. Názov združenia je Slovenská univerzitná a priemyselná edukačná platforma Európskej batériovej akadémie skrátene „SKEBA“ (ďalej aj ako „združenie“ alebo „SKEBA“).
  1. Združenie je záujmovým združením právnických osôb, riadne založenými a existujúcimi podľa právneho poriadku Slovenskej republiky, ktoré spĺňajú všetky podmienky a požiadavky uvedené v zakladateľskej zmluve o združení. Založené združenie nemá právnu subjektivitu a nezapisuje sa do obchodného alebo iného registra.
  1. Zo záväzkov voči tretím osobám vyplývajúcich z činnosti združenia sú účastníci združenia zaviazaní spoločne a nerozdielne.
  1. Združenie je založené na dobu neurčitú a môže zaniknúť iba v súlade so zmluvou alebo z dôvodov uvedených v platných právnych predpisoch.
  1. Účastníci združenia podľa článku I. zmluvy a  v súlade týmto štatútom sú zaviazaní spolupracovať na plnení účelu združenia podľa čl. III. ods. 4   Účastníci združenia:

 

  1. Slovenská technická univerzita v Bratislave, Strojnícka fakulta,
  2. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta,
  3. Technická univerzita v Košiciach, Strojnícka fakulta,
  4. Žilinská univerzita v Žiline, Strojnícka fakulta,
  5. Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky,
  6. Duálna akadémia z.z.p.o.,
  7. Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky, sa týmto stali  zakladajúcimi účastníkmi združenia.
  1. Koordinujúcou organizáciou a lídrom združenia je Slovenská technická univerzita v Bratislave, Strojnícka fakulta (ďalej len „líder združenia“).
  1. Líder združenia v súlade s týmto Štatútom koná v spoločnom mene členov združenia a zastupuje ich spoločné záujmy navonok, zabezpečuje spoločnú prezentáciu na odborných a iných podujatiach a zastupovanie pred štátnymi, samosprávnymi a inými inštitúciami. Líder združenia nie je oprávnený členov združenia  zastupovať vo veciach  patriacich výlučne do ich kompetencie.
  1. Svoju činnosť združenie vyvíja na území́ Slovenskej republiky a aj v zahraničí.
  1. Sídlom združenia je Námestie slobody 17, 812 31

 

Článok II.

Účel a predmet činnosti združenia

 

  1. Účelom združenia, ako národnej vzdelávacej a výskumnej  platformy, je spolupráca účastníkov združenia pri  tvorbe a realizácii školiacich programov v oblasti kompetencií a zručností požadovaných  jednotlivými spoločnosťami  v národnom hospodárstve  v hodnotovom reťazci akumulátorov prostredníctvom modelu EBA250 Battery Academy©, ako navrhuje Európska komisia, s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť priemyslu a zamestnateľnosť  pracovnej sily v národnom hospodárstve a tiež s cieľom minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie, rozvíjať ľudský kapitál, vzdelávanie a šetriť primárne energetické a surovinové zdroje.
  1. Záujmom združenia je vytvoriť  na národnej úrovni spoluprácu a partnerstvo pri podpore a realizácii školiacich programov v oblasti kompetencií a zručností v oblasti akumolátorov  aj v čiastočnej súčinnosti so spoločnosťou EIT KIC InnoEnergy SE so sídlom v Eindhovene („InnoEnergy“), ktorú založili európske subjekty a organizácie,   ako celoeurópsku sieť obchodných, akademických a výskumných partnerov s cieľom nadviazať a upevniť spoluprácu v oblasti výmeny skúsenosti, informácií,  nápadov, zdrojov a zručností a to v  záujme dosiahnutia plne udržateľného energetického priemyslu. InnoEnergy disponuje štatútom Spoločenstva znalostí a inovácií, ktorú jej udelil Európsky inštitút pre inovácie a technológie (ďalej len „EIT“) a poskytuje svojim partnerom pomoc pri implementovaní svojich aktivít prostredníctvom modelu EBA250 Battery Academy©.
  1. Cieľom združenia SKEBA je spoločne spustiť a postupne formou vedomostného transferu a vykonávaného výskumu a vývoja  zvyšovať úroveň školiaceho a vzdelávacieho programu zameraného na akumulátory v Slovenskej republike prostredníctvom vytvorenia rámca pre spoluprácu medzi zmluvnými stranami na báze otvorenej platformy a splniť  s tým súvisiace požiadavky v oblasti zručností zamestnancov v priemysle v kritickom horizonte. Činnosť združenia skvalitní odbornú prípravu, stredoškolské a vysokoškolské vzdelávanie,  fundovanosť pracovníkov a absolventov tým, že pomôže lokalizovať existujúce a budúce poznatky výskumu a vývoja a sprístupní ich praxi. Umožní využiť disponibilné prostriedky na lokalizáciu a realizáciu školiacich kurzov pokrývajúcich príslušné oblasti odborných znalostí, vedomostí a zručností, ktoré si vyžadujú sektory akumulátorov a elektromobility v celom hodnotovom reťazci.
  1. Cieľom združenia SKEBA bude  tiež šíriť, alebo rozširovať povedomie/poznatky o elektrifikácii priemyslu/elektromobilite/akumulátoroch/energetickej udržateľnosti v spoločnosti aj pre širokú verejnosť.
  1. V rámci vyššie uvedeného cieľa bude združenie najmä:

 

  1. Venovať osobitnú pozornosť dlhodobému odovzdávaniu vedomostí v prospech priemyslu akumulátorov podporou zavedenia  Národného školiaceho programu pre akumulátory v spolupráci so spoločnosťou EIT InnoEnergy ako súčasť rámca EBA250 Battery Academy©  
  2. Vyvíjať úsilie   pre zavedenie jednotnej  platformy školiacich služieb, pričom organizátori školení budú disponovať zručnosťami a budú schopní poskytovať školenia pre zainteresované strany v odvetví výroby akumulátorov.
  3. Venovať osobitnú pozornosť dodávateľom a malým a stredným podnikom na podporu ich stratégií rastu, a ich aktívnemu prispievaniu k rozvoju európskeho priemyslu akumulátorov.
  4. Vynakladať maximálne úsilie na to, aby ako subjekty s výnimočnými schopnosťami v oblasti výskumu, vývoja a inovácií súvisiacich s odvetvím elektro-mobility, výroby akumulátorov a vzdelávacími zručnosťami, sa zapojili do budúceho rozvoja rámca a znalostnej základne EBA250 Battery Academy© a boli súčasťou politík SR a EÚ v oblasti výskumu, vývoja, inovácií a vzdelávania a  dosiahnutia cieľa mechanizmu obnovy a odolnosti (nariadenie (EÚ) 2021/241 z 12. februára 2021).

 

Článok III.

Členstvo v združení 

  1. Členmi združenia sú zakladajúci členovia združenia a právnické osoby, ktoré súhlasili s účelom združenia a s týmto Štatútom a boli schválení ako členovia rozhodnutím Koordinačného výboru SKEBA podľa čl. V. ods. 2 a ods. 3 zmluvy.
  1. Novým členom združenia sa môžu stať aj iné organizácie, ktoré sa zaoberajú predmetnou problematikou, na základe prihlášky o členstvo a písomným súhlasom so Štatútom a zmluvnými podmienkami spolupráce v rámci združenia a zaviažu sa plniť práva a povinnosti člena združenia. Vznik členstva odsúhlasuje Koordinačný výbor SKEBA na základe posúdenia prínosu nového člena pre činnosť združenia. Na schválenie členstva je potrebný súhlas trojštvrtinovej väčšiny hlasov všetkých členov združenia SKEBA.
  1. Prijatie nového účastníka združenia je účinné dňom nadobudnutia účinnosti dodatku  k  zmluve, ktorým sa rozšíri zoznam účastníkov združenia  podľa čl. I.  zmluvy a ktorý bude podpísaný všetkými účastníkmi združenia, ktorí tvorili združenie ku dňu zasadnutia Koordinačného výboru združenia, na ktorom bolo prijaté predmetné uznesenie o prijatí nového účastníka združenia.
  1. Na členstvo v SKEBA nie je právny nárok.
  1. Zakladajúcimi členmi združenia sú právnické́ osoby, ktoré podpísali dňa 10. 09. 2022 zakladateľskú́ zmluvu združenia.
  1. Členovia združenia voči združeniu konajú́ prostredníctvom svojich štatutárnych zástupcov alebo zástupcov na to písomne splnomocnených.
  1. Aktuálny zoznam členov vedie Koordinačný výbor združenia a zapisuje do neho každého pristupujúceho člena ku dňu nadobudnutia účinnosti  dodatku   k zmluve  o vzniku členstva, resp. jeho skončení.
  1. Členstvo v združení zanikne:
  2. vystúpením na základe doručenia písomného oznámenia člena združenia, adresovaného Koordinačnému výboru združenia, pričom účinky vystúpenia nastávajú uplynutím príslušného kalendárneho roka, v ktorom bolo oznámenie o vystúpení Koordinačnému výboru združenia doručené. Finančné záväzky člena združenia nezanikajú zánikom členstva v združení,
  3. vylúčením z dôvodov porušovania Štatútu združenia, konania proti záujmom združenia alebo z dôvodu poškodzovania dobrého mena združenia
    s účinnosťou odo dňa doručenia odôvodneného písomného oznámenia o vylúčení, vydaného Koordinačným výborom združenia, vylúčenému členovi združenia,
  4. dňom vstupu člena do iného združenia, ktorého ciele a úlohy sú v rozpore s cieľmi SKEBA, o čom rozhodne Koordinačný výbor združenia,
  5. zánikom člena ako právnickej osoby,
  6. zánikom združenia.

Článok IV.
Práva a povinnosti členov združenia

 

  1. Združenie zastupuje predseda združenia, ktorý je štatutárnym zástupcom združenia alebo ním splnomocnená
  1. Štatutárny zástupca združenia zastupuje združenie navonok, zabezpečuje komunikáciu s inými organizáciami a podpisuje agendu združenia.
  1. Člen združenia má právo najmä:
    1. podieľať sa na plnení úloh a cieľov združenia,
    2. navrhovať a byť navrhovaný  do orgánov združenia za podmienok uvedených v Štatúte,
    3. zúčastňovať sa činnosti združenia a byť informovaný o činnostiach združenia a rozhodnutiach Koordinačného výboru združenia a Výkonného výboru združenia,
    4. dávať podnety a návrhy orgánom združenia,
    5. zúčastňovať sa na zasadnutiach najvyššieho orgánu združenia – Koordinačného výboru združenia, s jedným hlasom,
    6. využívať výhody, ktoré združenie svojim členom poskytuje alebo sprostredkuje,
    7. upozorňovať orgány združenia na nedostatky a dávať podnety na ďalšiu činnosť.
    8. Člen združenia je povinný hlavne:
  2. dodržiavať Štatút združenia a aktívne sa podieľať na plnení úloh združenia,
  3. plniť uznesenia a rozhodnutia orgánov združenia,
  4. podieľať sa na činnosti orgánov združenia, do ktorých bol ako člen zvolený,
  5. dodržiavať všeobecné zásady podnikateľskej a profesionálnej etiky a chrániť záujmy združenia,
  6. dodržiavať finančnú disciplínu a podávať finančné záverečné správy.

Článok V.

Orgány združenia

 

  1. Orgánmi združenia sú:
  1. Koordinačný výbor,
  2. Predseda,
  3. c)   Výkonný výbor.
  4. Združenie podľa potreby vytvára svoje pracovné skupiny a svoju štruktúru školiteľov a školiteľských pracovísk. O ich vytvorení, zložení, činnosti, cieľoch a úlohách rozhoduje Koordinačný výbor ako najvyšší orgán združenia.

Článok VI.

Koordinačný výbor

 

  1. Koordinačný výbor združenia je jeho najvyšším orgánom.
  1. V koordinačnom výbore má zastúpenie každý člen združenia. Člena koordinačného výboru nominuje štatutárny člen združenia na základe udeleného splnomocnenia. Členom Koordinačného výboru  je tiež projektový manažér SKEBA, Koordinátor pre medzinárodné vzťahy  a aktivity SKEBA a vedúci Centrálneho pracoviska pre školenia a kurzy SKEBA. Člena koordinačného výboru môže odvolať štatutárny člen združenia na základe písomného vyjadrenia Koordinačnému výboru a  Koordinačný výbor z dôvodov opakovaného porušenia Štatútu a konania v rozpore so záujmami združenia.

Po odvolaní člena koordinačného výboru nominuje štatutárny člen združenia nového zástupcu na základe udeleného splnomocnenia.

  1. Koordinačný výbor najmä:
    1. navrhuje a schvaľuje zmenu Štatútu,
    2. navrhuje a schvaľuje zmeny a dodatky  k zakladajúcej a kooperačnej zmluve medzi členmi združenia a navrhuje a schvaľuje  zmluvy pre spoluprácu s domácimi a zahraničnými partnermi,
    3. schvaľuje indikatívny plán činnosti na daný rok a ročnú výročnú správu, akčný plán združenia na 3-4 ročné obdobie,  schvaľuje rámcový rozpočet združenia na nasledujúci kalendárny rok a ročnú správu o hospodárení združenia za predchádzajúci ukončený kalendárny rok,
    4. schvaľuje návrh o zrušení združenia,  schvaľuje prijatie nového účastníka združenia,  vylúčenie  účastníka združenia a uzatvorenie dodatku k zmluve o združení a predkladá to štatutárnym orgánom členov združenia SKEBA na rozhodnutie,
    5. navrhuje vytvorenie  Výkonného výboru, Centrálneho pracoviska pre školenia a kurzy SKEBA, školiacich pracovísk, schvaľuje a odvoláva  členov  Výkonného výboru a  školiteľov,
    6. odvoláva z funkcie člena Koordinačného výboru z dôvodov opakovaného porušenia Štatútu a konania v rozpore so záujmami združenia,
    7. navrhuje a schvaľuje metodické, finančné a právne dokumenty združenia.  Vyjadruje sa k jednotlivým bodom programu rokovania  a hlasovaním sa podieľa  na rozhodovaní Koordinačného výboru združenia.
    8. Rokovanie Koordinačného výboru zvoláva predseda podľa potreby a to písomnou pozvánkou s programom zasadnutia doručenou minimálne 10 dní pred konaním  Koordinačného výboru. Koordinačný výbor   sa zvoláva najmenej raz  za štvrťrok a podľa potreby.
  1. O zvolanie zasadnutia Koordinačného výboru združenia môže požiadať ktorýkoľvek z účastníkov združenia, kedykoľvek to bude považovať za potrebné.
  1. Koordinačný výbor rozhoduje nadpolovičnou  väčšinou prítomných členov  na zasadnutí  Koordinačného výboru. V prípade hlasovania o prijatí nového účastníka združenia  o vylúčení účastníka združenia a o uzatvorení dodatku k zmluve o združení  je potrebná na schválenie uznesenia trojštvrtinová väčšina hlasov všetkých členov združenia.
  1. Každý člen Koordinačného výboru je oprávnený byť na základe písomného splnomocnenia zastúpený na zasadnutí Koordinačného výboru iným členom Koordinačného výboru alebo iným písomne splnomocneným zástupcom za svoju inštitúciu.

 

  1. Koordinačný výbor združenia môže odhlasovať prizvanie na svoje zasadnutie aj ďalšie osoby, ktoré nie sú jeho členmi alebo ktoré nie sú členmi združenia, podľa potreby a v závislosti od programu zasadnutia. Osoby zúčastnené na zasadnutí Koordinačného výboru združenia, ktoré nie sú jeho členmi, nemajú hlasovacie právo.
  1. Rozhodnutia Koordinačného výboru môžu byť prijímané aj hlasovaním per rollam s využitím emailovej komunikácie, ktorú zabezpečuje Koordinačný  výbor.
  1. Koordinačný výbor je uznášania schopný, ak je prítomná    nadpolovičná väčšina všetkých členov.
  1. Koordinačný výbor rozhoduje nadpolovičnou väčšinou prítomných členov na zasadnut Koordinačného výboru.
  1. Zo zasadnutí Koordinačného výboru sa vyhotovuje zápis a podpisuje ho predseda Koordinačného výboru a zapisovateľ, ktorého si zvolí Koordinačný výbor.
  1. Koordinačný výbor na zabezpečenie svojej činnosti zriaďuje:
  1. sekretariát združenia,
  2. funkciu projektového manažéra SKEBA,
  3. Výkonný výbor združenia,
  4. Centrálne pracovisko pre školenia a kurzy SKEBA v rámci lídra združenia a školiace pracoviská v rámci členov združenia.
  5. Centrálne pracovisko pre školenia a kurzy SKEBA je špecializovaná jednotka zriadená v rámci lídra združenia, zodpovedná za organizáciu a koordináciu všetkých školiacich aktivít a kurzov pre členov  združenia,  v rátane objednávok, ich distribúcie a fakturácie. Tento orgán zároveň zabezpečuje jednotný prístup k vzdelávaniu, odbornému rozvoju a zvyšovaniu kvalifikácie školiteľov  združenia. Vedúci Centrálneho pracoviska pre školenia a kurzy SKEBA, ktorého  písomne  nominuje predseda združenia,  je členom Koordinačného výboru a zodpovedá za riadenie pracoviska a efektívne plánovanie, realizáciu a hodnotenie školiacich programov.
  6. Funkcia člena Koordinačného výboru zaniká:
  1. zmenou štatutárneho zástupcu člena združenia alebo jeho splnomocneného zástupcu,
  2. úmrtím,
  3. zánikom členstva člena združenia, ktorého zastupoval,
  4. vzdaním sa funkcie splnomocneného zástupcu člena združenia formou písomného oznámenia Koordinačnému výboru,
  5. odvolaním z funkcie Koordinačným výborom z dôvodov opakovaného porušenia Štatútu a konania v rozpore so záujmami združenia.

Účinky vzdania sa funkcie nastávajú dňom najbližšieho zasadnutia Koordinačného výboru.

 

Článok VII.

Predseda

 

  1. V mene združenia je oprávnený konať predseda združenia, ktorý je štatutárny zástupca lídra združenia, alebo ním splnomocnená osoba v súlade so  zakladajúcou zmluvou  a Štatútom. Predseda združenia je zároveň predsedom Koordinačného výboru združenia.

 

  1. Predseda združenia najmä:
  2. zastupuje združenie ako štatutárny zástupca,
  3. zvoláva a riadi zasadnutia Koordinačného výboru a Výkonného výboru združenia,
  4. zabezpečuje administratívu a bežnú činnosť združenia,
  5. zúčastňuje sa za združenie odborných a verejných podujatí,
  6. zabezpečuje procesné, odborné, personálne a technické  nastavenia  združenia.
  7. Líder združenia môže pri úkonoch, ktoré nevytvárajú záväzky pre združenie, delegovať ich realizáciu na ďalších účastníkov združenia. Delegovanie musí mať písomnú formu a delegovaný účastník združenia musí potvrdiť súhlas s delegovaním. Líder združenia informuje ostatných účastníkov združenia o delegovaní úkonu vopred v rámci zasadnutia Koordinačného výboru združenia.

 

  1. Funkcia predsedu združenia zaniká:
  2. uplynutím vykonávania štatutárneho zástupcu lídra združenia,
  3. úmrtím,
  4. zánikom členstva člena združenia, ktorého zastupoval,
  5. vzdaním sa funkcie formou písomného oznámenia Koordinačnému výboru,
  6. odvolaním Koordinačným výborom.

Účinky vzdania sa funkcie nastávajú dňom najbližšieho zasadnutia Koordinačného výboru.

 

Článok VIII.

Výkonný výbor

  1. Výkonný výbor je výkonným orgánom združenia,  ktoré za svoju činnosť zodpovedá Koordinačnému výboru združenia.   Výkonný výbor riadi činnosť združenia v období medzi zasadnutiami Koordinačného výboru a schádza sa najmenej raz za  mesiac a podľa potreby.
  1. Výkonný výbor riadi predseda Výkonného výboru.
  2. Výkonný výbor je tvorený zástupcami členov združenia, ktorých navrhuje a schvaľuje  Koordinačný výbor  na obdobie trvania zmluvy o združení. Predsedom Výkonného výboru  predseda Koordinačného výboru.
  1. Výkonný výbor pre zabezpečenie jeho výkonnej funkcie má nasledovnú  štruktúru:
    1. predseda,
    2. projektový manager SKEBA,
    3. koordinátor pre medzinárodné vzťahy a aktivity SKEBA,
    4. vedúci Centrálneho pracoviska školení a kurzov SKEBA,
    5. koordinátor kurzov a vzdelávania,
    6. financovanie a ekonomika, kontrola hospodárenia,
    7. IS a Webstránka a zápisnice,
    8. propagácia, popularizácia a informácie,
    9. právne záležitosti.
    10. Zasadnutia Výkonného výboru združenia   sa  zúčastňujú aj ďalšie osoby  navrhnuté členmi  združenia, podľa potreby a v závislosti od programu zasadnutia. Osoby  takto zúčastnené na zasadnutí Výkonného výboru združenia, nemajú hlasovacie právo.

 

  1. Rokovanie Výkonného výboru zvoláva a riadi predseda Výkonného výboru združenia. Predseda Výkonného výboru zvoláva Výkonný výbor podľa potreby, a to písomnou pozvánkou doručenou minimálne  5 dni pred konaním Výkonného výboru.
  1. O zvolanie zasadnutia Výkonného výboru združenia môže požiadať ktorýkoľvek člen Výkonného výboru, kedykoľvek to bude považovať za potrebné.
  1. Výkonný výbor rozhoduje nadpolovičnou väčšinou prítomných členov  na zasadnutí Výkonného výboru.
  1. Výkonný výbor združenia   môže odhlasovať prizvanie na svoje zasadnutie aj ďalšie osoby, ktoré nie sú jeho členmi alebo ktoré nie sú členmi združenia, podľa potreby a v závislosti od programu zasadnutia. Osoby zúčastnené na zasadnutí Výkonného  výboru združenia, ktoré nie sú jeho členmi, nemajú hlasovacie právo.
  1. Rozhodnutia Výkonného výboru môžu byť prijímané aj hlasovaním per rollam s využitím emailovej komunikácie.
  1. Výkonný výbor je uznášania schopný, ak je prítomná  nadpolovičná väčšina všetkých členov.
  1. Zo zasadnutí Výkonného výboru sa vyhotovuje zápis a podpisuje ho predseda Výkonného výboru a zapisovateľ, ktorým je   zapisovateľ Koordinačného výboru.
  1. Výkonný výbor združenia najmä:
  1. navrhuje a vypracúva metodické, organizačné, finančné  a právne dokumenty,
  2. pripravuje a vyjadruje sa k jednotlivým bodom programu rokovania Koordinačného výboru,
  3. zvoláva a obsahovo pripravuje rokovania Koordinačného výboru,
  4. vypracováva plán činnosti združenia, akčný plán združenia na 3-4 ročné obdobia činnosti, správu o činnosti, návrh rámcového rozpočtu a správu o hospodárení združenia, predkladá  indikatívny plán rozpočtu podľa rámcového rozpočtu na daný kalendárny rok,
  5. navrhuje dodatky k zakladajúcej zmluve združenia a kooperačným zmluvám medzi členmi združenia  a  zmenu Štatútu,
  6. pripravuje podklady k prijímaniu nového účastníka združenia a vylúčení  účastníka združenia, a k  uzatvorení dodatku k zmluve o združení a predkladá to Koordinačnému  výboru združenia  na schválenie,
  7. pripravuje návrhy školiteľov a odborníkov a zabezpečuje ich  činnosť,
  8. pripravuje návrh o zrušení združenia,  a predkladá to  Koordinačnému výboru združenia na schválenie.
  9. Funkcia člena Výkonného výboru zaniká:
  10. zmenou štatutárneho zástupcu člena združenia alebo jeho splnomocneného zástupcu,
  11. úmrtím,
  12. zánikom členstva člena združenia, ktorého zastupoval,
  13. vzdaním sa funkcie splnomocného zástupcu člena združenia formou písomného oznámenia Koordinačnému výboru,
  14. odvolaním z funkcie Koordinačným výborom z dôvodov opakovaného porušenia Štatútu a konania v rozpore so záujmami združenia.

Účinky vzdania sa funkcie nastávajú dňom najbližšieho zasadnutia Koordinačného výboru.

Článok IX.

Financovanie činnosti združenia

 

  1. Združenie je financované z vlastných a verejných  súkromných zdrojov
  1. Združenie môže získavať na svoju činnosť finančné prostriedky od tretích osôb z verejných alebo súkromných zdrojov. V rámci zmluvných alebo iných vzťahov, súvisiacich so získavaním finančných prostriedkov na činnosť združenia, bude v zastúpení združenia a v mene združenia konať predseda združenia.
  1. Zdrojmi združenia sú najmä:
  2. dotácie, granty, príspevky,
  3. dary,
  4. výnosy z podnikateľskej činnosti združenia.
  1. Líder združenia vedie finančné prostriedky podľa predchádzajúceho odseku na osobitnom bankovom účte, zriadenom na tento účel. Líder združenia zabezpečí poskytnutie príslušnej časti týchto finančných prostriedkov ďalším účastníkom združenia na financovanie ich činnosti na základe príslušného uznesenia Koordinačného výboru združenia a k nej  vypracovanej kooperačnej zmluvy  a jej dodatkov na príslušné obdobie.
  1. Vedenie účtovníctva združenia, financovanie činnosti združenia podľa indikatívneho rozpočtu a bežnú administratívnu činnosť zabezpečuje predseda a  o  stave rozpočtu, príjmoch a výdavkoch informuje Koordinačný výbor združenia.
  1. Indikatívny rozpočet a záverečnú finančnú správu schvaľuje Koordinačný výbor.
  1. Členovia združenia sa zaväzujú hospodáriť so získanými finančnými prostriedkami účelne, hospodárne a efektívne vo vzťahu k napĺňaniu účelu Štatútu.
  1. Členovia združenia sa zaväzujú na stretnutiach Koordinačného výboru združenia stanoviť vecný, časový a finančný harmonogram aktivít združenia a tiež zodpovedajúci mechanizmus kontroly jeho plnenia.
  1. Členovia združenia hospodárenie uskutočňujú podľa schváleného indikatívneho rozpočtu Koordinačným výborom združenia a upresneniami rozpočtu. Za hospodárenie združenia zodpovedá Koordinačný výbor združenia.

 

Článok X.

Hospodárenie združenia

 

  1. Členovia združenia hospodária s hnuteľným a nehnuteľným majetkom. Hospodárenie uskutočňuje podľa schváleného indikatívneho rozpočtu Koordinačným výborom združenia a upresneniami rozpočtu. Za hospodárenie združenia zodpovedá Koordinačný výbor.
  1. Všetok majetok nadobudnutý združením z prostriedkov združenia je spoločným vlastníctvom členov združenia, pričom podiely na tomto majetku sú rovnaké, ak zmluva neurčuje inak. Každý člen združenia nadobúda vlastníctvo k majetku priamo a je zaviazaný za záväzky združenia spoločne a nerozdielne.
  1. Veci vnesené do združenia, ktoré už vlastnil jednotlivý člen, zostávajú jeho výlučným majetkom, ale môžu byť využívané na účely združenia podľa dohody s týmto členom.

4. Pri nadobudnutí nehnuteľného majetku je potrebné uzavrieť zmluvu, ktorá presne určí podiely členov na tomto majetku a spôsob hospodárenia s ním. Reprezentantom združenia pri nadobudnutí nehnuteľného majetku je líder združenia. V prípade, že kataster nehnuteľností eviduje majetok na jedného člena, zmluva musí obsahovať záväzok tohoto člena ohlásiť vlastnícke podiely ostatných členov v katastri. Vlastníctvo nehnuteľnosti je rovnomerne rozdelené medzi všetkých členov združenia podľa zmluvne dohodnutých podielov.

  1. Za hnuteľný a nehnuteľný majetok, ktorý bol získaný z prostriedkov združenia  jednotlivými členmi združenia zodpovedajú členovia združenia.

 

Článok XI.

Zrušenie združenia

 

  1. Združenie sa zrušuje dobrovoľným rozpustením a zaniká zrušením zmluvy na základe písomného dodatku podpísaného všetkými zmluvnými stranami.
  1. Po zrušení združenia sa majetok združenia rozdelí medzi členov združenia podľa ich podielov určených v zmluve alebo podľa ich rovnocenných podielov, ak zmluva neurčuje inak. Záväzky združenia sa uhradia zo spoločných prostriedkov členov združenia a každý člen je zaviazaný za záväzky združenia spoločne a nerozdielne. V prípade, že spoločné prostriedky nepostačujú na úhradu záväzkov, členovia združenia sú povinní prispieť k ich úhrade rovnakým podielom alebo podľa dohody uvedenej v zmluve.

 

Článok XII.

Záverečné ustanovenia

 Štatút nadobúda účinnosť dňom jeho  schválenia  Koordinačným výborom združenia.

 

V Bratislave dňa 22.10.2024